KÜLTÜR ve TURİZM
05/02/2008 - 12:02

İlçe, kültür yönünden zengin bir varlığa sahiptir. İlçede Veysel Karani Hz. Türbesi, Şeyh Osman Hz. Türbesi, Dört Ulular Köprüsü ve Adak Kale gibi önemli tarihi zenginlikler bulunmaktadır.
 

Halk Eğitim Faaliyetleri 
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü\'nce bugüne kadar çeşitli dallarda kurslar açılarak birçok vatandaşa yaygın eğitim almalarında yardımcı olunmuş ve meslek edinmeleri, gelir elde etmeleri sağlanmıştır.

Başlıca kurlar; okuma – yazma, biçki – dikiş, makine nakışları, el nakışları, trikotaj, makrome, çiçekçilik, elektrikçilik, folklor, bilgisayar, halıcılık ve kilimcilik dallarından oluşmaktadır.

Son zamanlarda çalışmalar, ağırlıklı olarak Jirkan Kilimciliğine yöneltilerek bu yöndeki çalışmalar genişletilmektedir. Jirkan denilen kilim asıl adını Jirki diye bilinen Hakkari, Van ve Şırnak yöresinde yaşayan bir aşiretten almaktadır. Kendine has kilim motifleriyle yapılmaktadır. Kurulan 4 kursta toplam 110 kursiyer çalışmaktadır. Bu çalışmalar daha da genişletilerek köylerde de başlatılacaktır. Diğer kurslarımız da ise 150 kursiyer yer almaktadır.

İlçe Sağlık Ocağı ile de işbirliği yapılarak Halk Eğitim bünyesindeki kursiyerlere doktor ve ebeler tarafından çocukların beslenmesi, hijyen gibi konularda kurlar verilmektedir.